Rakousko 4. emise 1870
V roce 1870 byla vydána 4. emise kolkových známek, její vydání i způsoby provedení jsou popsány dále. Podívejme se nejdříve na zobrazení provední v modré barvě – ultramarínu.
Příprava IV. emise kolkových známek
Stálým předmětem úvah jak ministerstva financí, tak dvorní a státní tiskárny byla možnost zneužití kolkových známek. Toto zneužití v neprospěch státních financí spočívalo jednak ve falšování známek, jednak v možnosti jejich opětovného použití. Jednou použitá kolková známka mohla být z listiny smyta a použita znovu především proto, že známku znehodnocenou přepsáním částí textu listiny bylo možno úspěšně začlenit do nové listiny. Přepsání se provádělo obvykle některým z úvodních slov listiny a tato úvodní slova se velice často na listinách opakovala. Proti falšování kolkových známek se hledala cesta ve složitosti kolkového obrazu i v několikerém opakování nominální hodnoty na známce. Proti opětovnému použití kolkové známky bylo navrhováno využít chemických vlastností některých barev, které by se při smytí známky z listiny změnily, používat vícedílné kolkové známky a poslední z návrhů spočíval v tom, aby se ornamentální barevný podtisk tiskl do lepu známky. Při odlepení známky by se lep rozpustil, s ním i podtisk a na kolkové známce by zbyl jen obraz kolku. Známka bez podtisku by byla zřetelně poškozena. Všechny možnosti zvýšení bezpečnosti kolkových známek měly být zkoušeny při přípravě čtvrté emise. V lednu 1868 předložil vídeňský továrník módního zboží Karl Schipper ministerstvu financí návrh na kolkovou známku s kuponem. Kolem známky byly tři kupony: vlevo, vpravo a dole. Na kuponech mělo být vepsáno datum použití známky, a to tak, že měsíc by byl na kuponu vlevo, den na kuponu vpravo a rok na kuponu dole. Takto označená kolková známka by se špatně smývala a datum by se velice těžko přepisovalo. Pro složitost výroby velkého množství kolkových známek byl však návrh zamítnut, i když v určité úpravě byl později použit u šekových formulářů. S návrhem tisknout podtisk do lepu známky přišli pracovníci dvorní a státní tiskárny faktor Franz Höhnhold, tiskaři Karl Neberreiter a W. Fickert. Dokonce návrh realizovali na několika zkusmých tiscích, a to tak, že na líci známky byla provedena gilošovaná výzdoba v barvě červené a natištěna nominální hodnota 2 krejcary v barvě černé. Na rubu známky byl natištěn ve slabé vrstvě lepu černý c.k. orel. Návrh ani zkusmý tisk však nevzbudil velký zájem, a tak od dalších zkoušek upustili.
Nicméně návrh tiskařů zcela nezapadl a Dr. Nejedly, zaměstnanec tiskárny, který se zabýval výrobou lepu známek, jej dále zkoumal. V té době se na lep kolkových známek používal kvalitní klih, který se dal nanášet na papír strojně válcem bez ruční práce. Dr. Nejedly zkoumal různé druhy lepu v chemické laboratoři prof. Kletzinského, zvláště ve vztahu k druhu papíru a odolnosti lepu vůči smytí známky. Pro své pokusy používal velmi tenký, průsvitný papír, kterým by podtisk na rubu byl viditelný i z lícní strany známky. Nanesl velmi tenkou vrstvu lepu na rub známky, do této vrstvy natiskl podtiskový vzor, pak na líc známky natiskl obraz kolku a nakonec na rub nanesl druhou, silnější vrstvu lepu, kterou se známka na papír lepila. Při smytí známky z listiny se silnější vrstva lepu měla rozpustit a podtisk ve slabé vrstvě lepu měl zůstat na listině jako obtisk. Pokusy však nepřinášely dobré výsledky.
V té době ministerstvo financí již vážně uvažovalo o podstatné změně obrazu kolkových známek. K nové emisi kolkových známek, která se plánovala na rok 1869, k dvacátému výročí korunovace císaře, měly být vydány kolkové známky s portrétem Františka Josefa I.
V červenci 1868 císař svolil k návštěvě fotografického ateliéru, aby kde se nechal vyfotografovat. Podle fotografie pak obraz císaře nakreslil a ve zmenšené podobě vyryl do měděného štočku profesor rytectví na umělecké akademii ve Vídni Louis Jacoby. Kolem portrétu císaře mělo být na kolkové známce zdobení s příslušnými nominálními údaji. Kolkové známky měly být tištěny jen ve dvou velikostech – jedna velikosti krejcarové, druhá zlatkové známky. Návrh zdobení kolem hlavy císaře nakreslil kreslíř J. Laufberger a na samostatný štoček pak opět vyryl prof. Jacoby. Štočky byly rozmnoženy galvanickou cestou tak, aby bylo možno sestavit matrici tiskové desky. Vzhledem k náročnosti rytin však bylo nutno udělat na matrici množství retuší, které opět provedl prof. Jacoby. Za rytinu portrétu dostal prof. Jacoby 300 zlatých, za rytinu zdobení a retuše pak dalších 100 zlatých. Výsledný obraz kolkové známky se velmi podobá kolkové známce pozdější emise z roku 1875.
Zkušební tisky se prováděly na různé druhy papíru a počítalo se i s objednávkou nového, dvoubarevného tiskového stroje od firmy König a Bauer. Papír středně silný i slabý průsvitný dodala papírna ve Schlöglmühle. Na průsvitný papír se na rub do tenkého lepu tiskl podtisk modrých hvězdicovitých ornamentů. Na silnějším papíru se podtisk tiskl na líc známky. Pro vyzkoušení různých druhů papíru byl objednán také kancelářský papír z papírny Gustava Reedera a spol. z Maršova nad Úpou v Čechách.
Papírna ve Schlöglmühle dodala rovněž papír se strojně naneseným lepem. Na ten se ovšem nedalo tisknout měditiskem, neboť při tomto druhu tisku je třeba papír vlhčit. Proto byl zhotoven dřevěný štoček, na který byla rytina z měděného štočku okopírována, a byly provedeny i zkoušky knihtiskem.
V dubnu 1869 předložila tiskárna ministerstvu financí různé zkušební tisky nových návrhů kolkových známek s portrétem císaře. V diskusi, která se točila především kolem tisku na rubu známky do lepu, bylo vzneseno mnoho námitek a byla ustavena komise, která měla vše posoudit. Vzhledem k tomu, že by bylo velmi obtížné do výročí korunovace stihnout celou přípravu tisku a pak ještě vlastní tisk alespoň nejnutnějšího počtu kolkových známek, bylo rozhodnuto emisi s novým obrazem kolkových známek odložit.
- emise kolkových známek 1870
Když ministerstvo financí v polovině roku 1869 konstatovalo, že z technické stránky není vše připraveno pro zásadní změnu obrazu kolkových známek ani pro změnu technologie tisku, uložilo dvorní a státní tiskárně vydat v roce 1870 novou emisi kolkových známek ve staré úpravě s doplněním roku vydání emise na každé kolkové známce. Nová emise nevyžadovala tedy žádné velké změny a přípravy. Bylo třeba jen na matrici krejcarových hodnot, kde bylo slovní vyjádření nominální hodnoty, doplnit rok 1870 a vytvořit novou matrici pro zlatkové hodnoty, u kterých také měl být rok 1870 vytištěn. Matrice pro tisk roku 1870 byla připravena ve dvou velikostech. Menší velikost pro krejcarové hodnoty (výška číslic 3 mm), ta kromě krejcarových hodnot byla použita i k tisku na hodnoty 1 fl a 2 fl, krátce také pro tisk na nominální hodnotě 10 fl (tzv. malý rok 1870). Pro ostatní zlatkové hodnoty, aby rok 1870 byl výraznější, byla zvolena větší velikost číslic (výška číslic 4 mm, tzv. velký rok 1870). Tiskárna zjistila, že pro nejpoužívanější nominální hodnoty kolkových známek byly již značně opotřebovány matrice pro výrobu tiskových desek podtisku stromového listu, a proto byly pro hodnoty 2, 3, 4 a 7 krejcarů zhotoveny matrice nové. Rozlišení tisku ze staré desky a nové tiskové desky zhotovené z nové matrice lze provést podle polohy žebroví stromového listu.
Kolkové známky jsou opět tištěny kombinací měditisku a knihtisku: kruhový hodnotový štítek a nominální hodnota měditiskem, podtisk stromového listu knihtiskem a tisk slovního vyjádření hodnoty a rok 1870 rovněž knihtiskem. Podle příkazu ministerstva financí měla být pro podtisk stromového listu použita zelená barva, obdobně jako u první emise, pro tisk slovního vyjádření hodnoty a roku 1870 barva modrá. Kruhový zdobený štítek a nominální hodnota v něm pak byly tištěny barvou černou. Kolky byly tištěny s mnoha odstínů podtisku stromového listu i modrých odstínů tisku slovního vyjádření hodnoty i roku 1870. Pro tisk slovního vyjádření hodnoty a roku 1870 byly v zásadě použity dvě barvy modré, a to ultramarín a berlínská modř. Obě barvy však mají celou řadu variant (např. zářivý ultramarín, ocelově modrá i šedomodrá barva). Pro rozlišení obou základních modrých barev u slovní legendy a roku 1870 se dá použít jednak vzorníku, jednak tohoto návodu:
– tisk ultramarínový – méně výrazný, trochu do šeda, zcela postrádá zelený odstín;
– tisk berlínskou modří jasný, má zelený nádech a písmena jsou ostrá.
Zprvu byl k tisku slovního vyjádření hodnoty používán ultramarín, asi od roku 1873 berlínská modř. Proto u některých nominálních hodnot kolkových známek, které se málo používaly a byly zpočátku vytištěny v dostatečné zásobě nebo se tiskly ze starých tiskových desek podtisku stromového listu, se slovní vyjádření hodnoty tištěné berlínskou modří nevyskytuje. Jde o nominální hodnoty 2 kr, 3 kr, 4 kr, 7 kr. (všechny I. typu, tj. ze staré tiskové desky podtisku stromového listu), 6 fl, 10 fl (malý rok 1870) a 12 fl – patrno z uvedení výše.
Použití poštovních známek VI. emise (vydání z roku 1867) místo kolků IV. emise je známé ve stejných případech jako u předchozích emisí. Vzácné jsou smíšené frankatury poštovních známek VI. a kolků IV. emise. Použití kolků místo známek nebylo tolerováno a pokud se nějaká taková celistvost dochovala, jde buď o dodatečný filatelistický výrobek nebo o nedbalost poštovních zaměstnanců.
Jakmile se rozběhl tisk kolkových známek IV. emise, vrátilo se ministerstvo financí i dvorní a státní tiskárna k zásadní otázce, kdy a jakým způsobem vydat emisi se zcela změněným obrazem a případně i s podstatnou změnou technologie tisku. A tak již v roce 1871 se tiskárna vrátila ke zkouškám tisku kolkových známek s portrétem císaře. Současně také ministerstvo financí vyhlásilo, že nové emise musí být vydávány nejpozději po třech letech, aby se omezilo falšování a zneužívání kolkových známek. A tak emise 1870 byla poslední, kdy se k tisku kolkových známek použil původní obraz i podtisk stromového listu z roku 1854.
Na známkách této emise se vyskytují tyto výrazné chybotisky
a) kolková známka bez slovního vyjádření hodnoty i roku b) kolková známka 2 kr se slovním vyjádřením hodnoty
VIER KREUZER
- c) kolková známka 4 kr se slovním vyjádřením hodnoty
- DREI KREUZER
- d) 3, 5, 7 kr kolkové známky – ve slovním vyjádření hodnoty místo KREUZER je KBEUZER
- e) kolková známka 3 kr – místo DREI je BREI f) kolková známka 7 kr – místo SIEBEN je SIEREN.
- Další výrobní vady: velmi časté jsou různé posuny tisku, rozměry známek se někdy liší až o 2 mm, časté jsou vynechávky 2 a 3 perforačních otvorů, vzácněji chybí i zoubkování celé jedné strany známky.