6. emise 1877

Emise kolkových známek z roku 1875 znamenala zásadní změnu ve formátu známek. Ustoupilo se od velkého počtu různých formátů používaných u kolkových známek předchozích emisí a pro emisi 1875 byly určeny nakonec jen dva formáty – první pro krejcarové a druhý pro zlatkové hodnoty. Obraz kolkové známky byl tištěn barvou černou, podtisk stylizovaných hvězdiček dvěma barvami – šedozelenou a karmínovou.

Krejcarové hodnoty 6. emise 1877
Zlatkové hodnoty 6. emise 1877 - světle fialová barva

Záhy po vydání V. emise se z ministerstva financí i odjinud ozvaly hlasy, že by se tiskárna měla vrátit k více formátům kolkových známek a k většímu počtu barev. Poukazovalo se na to, že se tím sníží možnosti padělání. Vedení dvorní a státní tiskárny argumentovalo tím, že případná změna formátů přinese vysoké náklady na zhotovení nových tiskových desek a další náklady na nové matrice. Proti větší pestrosti barev se tiskárna nebránila, neboť to nebyl problém. Do dvorní a státní tiskárny byly v té době koupeny nové rychlolisy od firmy König a Bauer, které umožňovaly dvoubarevný tisk. V roce 1876 byl také vyzkoušen podtisk provedený litografií místo knihtiskem, ale tato technika se neosvědčila, a proto bylo od ní upuštěno. Rovněž byly zkoušeny různé vzory podtisků a jejich různé zbarvení. Nakonec tiskárna doporučila vrátit se k podtisku ve formě stromového listu, neboť byl výraznější než v předchozí emisi použitý podtisk ve formě stylizovaných hvězdiček. Kromě toho také tiskárna měla stále k dispozici staré tiskové desky s podtiskem vzoru stromového listu, které se daly pro tisk nových kolkových známek bez větších problémů upravit. V březnu 1876 předložila dvorní a státní tiskárna ministerstvu financí návrh na ponechání obrazu kolkové známky s medailonem hlavy císaře pro nově připravovanou emisi. Návrh doplnila o změnu podtisku, a to tak, že se znovu vrátí ke stromovému listu, ale podtisk bude tištěn více barvami. Pro nominální hodnoty kolkových známek 1⁄2 kr až 50 kr měl být použit podtisk stromového listu červený, pro hodnoty 60 kr až 90 kr fialový, pro 1 fl až 5 fl zelený, pro 6 fl až 10 fl šedý, pro 12 fl až 15 fl hnědý a pro hodnotu 20 fl podtisk modrý. V konečné realizaci se pak barvy podtisku poněkud upravily a pečlivý sběratel rovněž nalezne velké množství více či méně výrazných barevných odstínů podtisku. V podtisku stromového listu byl vyříznut ovál pro medailon hlavy císaře, pro nominální hodnotu byly zvoleny v horní části podtisku oválné štítky a v dolní části podtisku byl zhotoven prohnutý štítek pro uvedení roku emise. Vydání nové emise s použitím dosavadního obrazu kolkové známky a podtisku stromového listu bylo definitivně schváleno k 1. lednu 1877.

Zlatkové hodnoty 6. emise 1877 - modrozelená barva

Od roku 1877 se také přechází k označování rozměrů papíru v metrické soustavě a váha papíru je vyjadřována v kilogramech na 1000 listů. Nový formát dodávaného papíru byl 289,7 mm Rozměry široký (dříve 11 palců) a řezal se na délku 250 mm (dříve 91⁄2 palce) nebo 329,2 mm (dříve 121⁄2 palců).

Pro sběratele je zajímavé i použití poštovních výplatních známek místo kolků. Z let 1875-1879 je známo použití výplatních poštovních známek emise 1867 místo kolků V. a VI. emise, a to konkrétně nominálních hodnot 2, 3, 5, 10 a 15 krejcarů. Ponejvíce byly poštovní známky použity na dokumentech, které se nepředkládaly soudním nebo finančním orgánům, neboť ty by nesprávné použití přísně postihovaly. Proto poštovní známky nalezneme místo kolku na účtech (fakturách), kvitancích nebo nákladních listech, a to jak železničních, tak poštovních (balíkové průvodky). Toto použití však není příliš časté. Velmi vzácné je smíšené použití kolku a poštovní známky. Použití kolku místo poštovní známky pošta netolerovala; pokud se vyskytuje, jde buď o mache, či přehlédnutí poštovních úředníků.

Měditisk (medailon hlavy císaře a ozdobný rámeček) kombinovaný s knihtiskem (stromový list). Papír bílý nebo nažloutlý, průsvitka STEM- PEL-MARKEN. Výška písmen průsvitky 24 mm. Řz 9, 9 1/2, 10 až 13. TF u všech nominálních hodnot 5 x 10 (tj. 5 řad po 10 zn.). Rozměry krejcarových hodnot 21 x 38 mm, zlatkových hodnot 26 x 47 mm.

Řádkové zoubkování 9 a 9 1⁄2 je méně časté. Vyskytují se kolkové známky s vynechaným zoubkováním po celé jedné svislé straně. Asi 40 % známek je s částí některého písmena průsvitky. celé jedno písmeno průsvitky na známce je možno nalézt asi u 20 % kolkových známek. Odchylky od uvedených rozměrů obrazu kolkových známek mohou činit až 1 mm.

Vzácně se vyskytují i kolkové známky bez zoubkování – stříhané. Jde o zkušební tisky, které byly provedeny ve stejné nebo jiné barevné úpravě. Existuje velké množství odstínů barev a rovněž tak nepřesností v soutisku. Vyskytují se i některé chybotisky. Nejvýznamější jsou vynechané letopočty, rozdílné nom. hodnoty uvedené na podtisku a v hodnotovém štítku téže známky; u nominální hodnoty 5 kr se vzácně vyskytuje šrafovaný podtisk místo podtisku stromového listu.