Hodnocení a oceňování kolků

Základní kriteria hodnocení kolkových známek

Sběratelství je v prvé řadě zábavou, poučením,radostí. Ale pokud chci rozšiřovat sbírku, nutně musím za pořízení dalších exemplářů něco nabídnout. Buď mohu vyměnit nebo spíše zakoupit. Abych měl orientaci v cenách, případně v ohodnocení směňovaného materiálu, potřebuji k dispozici ceník. V našem případě jsou to katalogy. Ty nám posytují základní informace o cenách kolkových známek. V České republice je nejvíce používaný katalog POFIS s posledním vydáním v roce 2022. Reflektuje ceny mezinárodních katalogů. Už jen při porovnání vývoje cen za posledních 25 let je zřejmé, že ceny sběratelského materiálu neustále rostou, u některých položek i o 500%, u jiných pouze o 200%. Tak jako v každém obchodě platí nabídka versus poptávka a katalogové ceny se v drtivé většině neshodují s tržními, které jsou nižší, ale jsou výjimky, kdy dosažené prodejní ceny například na e-bay přesáhly katalogovou cenu. Znát cenu své sbírky je dobré, podívejme se na základní kriteria tvorby ceny.

Fiskální znehodnocení kolků

Znehodnocení kolků na úředních listinách se provádělo různými způsoby, zpočátku přepsáním části kolku psaným textem zprvu ručně, později psacím strojem nebo úředním razítkem. Pro zamezení opětovného využití smytých kolků z dlouhodobě uložených listin v archívech či na úřadech z hlavně ručně přepsaných kolků, kdy šikovný písař uměl navázat text na kolku na nové listině, bylo následně nařízeno tyto kolky znehodnotit znovu, a to přeškrtnutím křížem perem, silnou čarou barevné tužky nebo proděrováním děrovačkou. Oceňování kolků reflektuje na všechny typy znehodnocení jejich ohodnocením v procentech z výchozí hodnoty kolku takto:

-úřední červené razítko……min. + 100%

-úřední zelené, fialové či modré razítko min. + 50%

-úřední černé razítko+ 20%

-úřední reliéfní pečeť-plastický otisk individuální, vzácné

-přepisem nebo přepisem s razítkem + 0 %

-dodatečné přeškrtnutí perem – 20%

-dodatečné přeškrtnutí silnou čarou – 50%

-dodatečné proděrování děrovačkou – 70%

Nový, nepoužitý kolek
Plastické suché razítko
Zelená razítko
Černé razítko
Přepis
Přepis s razítkem
Slabé přeškrtnutí
Silné barevné škrtnutí

Zoubkování kolkových známek

Jako jedno z dalších kriterií je bráno zoubkování. Toto zoubkování se liší podle jednotlivých emisí, někde je i určující, o jakou emisi jde. U 1. až 12. emise je zoubkování často nerovnoměrné, pohybuje se od označení 8 1/2 až do 17, pro naše potřeby krokujeme po tzv. půlkách, čtvrtky jsou většinou velice těžko měřitelné. U některých kolků s těžko čitelným zoubkováním po celé straně bereme za směrodatné minimálně 2/3 čitelnosti zoubků na straně. Podle zoubkování oceňujeme jednak rozměry zoubkování u jednotlivých edicí a pak smíšené zoubkování, kdy minimálně jedna ze stran má odlišné zoubkování. Další z hodnocených kriterií může být dvojité zoubkování, vynechané min. 2 perforační otvory…Ocenění výše uvedených rozdílů je uvedeno u každé emise zvlášť, uvádíme příklad ohodnocení zoubkování z katalogu POFIS 2022 pro emisi roku 1870:

Průsvitky

Známky některých emisí byly tištěny na papíru s průsvitkou, posuzujeme je při pohledu na zadní stranu známky. S výjimkou 12. emise jsou v protisvětle dobře viditelné, na rozdíl od filatelistických známek nedoporučujeme při zjišťování průsvitek používat benzín, většina barev je citlivá na chemikálie a tak může dojít k poškození. Bez průsvitek je 2,13 a 14 emise. Vzhledem k umístění průsvitek na papíru 1. emise, kdy byla umístěna do středu archu, jsou průsvitky u kolků 1. emise poměrně vzácné, v ostatních případech je výskyt uváděn na 35-40% kolkových známek. Hodnotí se část průsvitky či celé písmeno – za celé písmeno je považováno zobrazení minimálně 2/3 písmena, některé katalogy ještě rozlišují četnost výskytu písmen – písmeno E a M se vyskytuje v dvojnásobném počtu vůči ostatním /STEMPEL-MARKEN/

Písmena JR - papírna J.Reichleho, v oválu 65x58, druhá varianta ovál 68x51.- průsvitky používané na kolcích první emise
Druhý typ průsvitky, orel /78x52mm/ se štítem na prsou, písmena SAEF - 20 mm. Druhý orel 71x55 mm.
Celkem tři varianty, lišící se velikostí písma, tvarem písmen a vzdáleností mezi písmeny. Podrobný popis u každé emise.

Kolkové známky - celistvosti a jiné

Tak jako ve filatelii, i zde se můžeme setkat s nepoužitými kolky, které mají samořejmě i jiné ohodnocení.

-** svěží……………………+ 400%, min. + 125,-Kč

-* s nálepkou………….+ 300%, min. + 100,-Kč

-(*) bez lepu……………+ 100%, min. + 30,-Kč

-páska, čtyřblok či víceblok navíc 50-100%

Převzato katalog POFIS 2022

Ne nezajímavou částí sběru kolkových známek je jejich sbírání na listinných výstřižcích. Specifikem proti sbírání celých listin je skutečnost, že jsou zachoványpásky s kolky ve vyměřené hodnotě a nezřídka je dokonale viditelné raítko úřadu, který danou listinu – jejíž část s kolky nyní máme ve své sbírce, vydal. Také tato kategorie sběru má svá ohodnocení:

-násobná frankatura stejných hodnot + min. 20

-kombinovaná frankatura téže emise + min. 50% z nejvýše oceněného kolku, ostatní bez přirážky

-smíšená frankatura dvou emisí + min. 100% z každé emise nejvýše oceněný kolek, ostatní bez přirážky

Obdobné je to i s kolky na listinách, to je jiná kategorie, které se zde nebudeme věnovat.

Pětipáska, 40 kr, 14. emise 1910

Typy, deskové a tiskové vady

Jak již bylo zmíněno, kolkové známky jsou tak trochu jiné poštovní známky a i u nich se vyskytuje množství typů vněkterých emisích, deskových i tiskových vad. U jednotlivých emisí se k nim budeme vracet, s krátkým popisem či obrázkem. Všechny odlišnosti jsou samozřejmě i náležitě ohodnoceny, více v katalogu. Citovaný katalog POFIS 2022, který je prací pana Boučka, uvádíme na dalších stranách, vzhledem k tomu, že jde o fotografie jednotlivých stran katalogu, prosíme o shovívavost s kvalitou…

Tak toto je katalog kolkových známek Rakouska od roku 1854 do roku 1918, poslední vydání roku 1910 – 14. emise.